/* Vlozeni seznam kodu na stranku xyz */

Často kladené dotazy k rekonstrukci

Vážení členové SVJ,

vzhlede ke ztíženým možnostem osobního setkání, vám zde předkládám odpovědi na nejčastější dotazy týkající se hlasování k druhé fázi rekonstrukce stoupaček.

Je rekonstrukce nutná?

Ano. Kanalizační potrubí v celé délce propouští splašky. Ve vyšších patrech není problém tak viditelný. V technickém podlaží je problém již značně viditelný. Dalším markantním problémem je technické provedení odpadu. Absence kotvení způsobuje, že celá váha stoupačky stojí v technickém podlaží na jednom koleni podepřeném cihlou. V případě havárie tak celé odpadní potrubí může spadnout a zničit ostatní stoupačky.

Je nutné měnit vzduchotechniku?

Ano. Po padesáti letech provozu je nutné provést minimálně údržbu a odstranit nánosy prachu a mastnoty. Obvyklé možnosti čištění nelze použít kvůli krycím plechům, které vyčnívají do prostor potrubí. Teoreticky by bylo možné vzduchotechniku odstavit a zazdít. Tím se sice nevyřeší riziko šíření požáru, ale byty přijdou o možnost centrálního větrání. Pokud se udělá pouze výměna plynu, odpadu a dešťovodu, tak další výměna vzduchotechniky bude možná až při další rekonstrukci.

Zvýšení příspěvku do fondu oprav

Prostředky získané zvýšením příspěvku do fondu oprav o 7 Kč/m2 budou použity na splácení úvěru na rekonstrukci. Z celkové částky vybírané do fondu oprav, se může použít na splátku úvěru maximálně 85%.

Přednostní splacení podílu na úvěru

Předpokládaný podíl na úvěru je zhruba 60 000 Kč. Majitelé bytů budou mít možnost tuto částku zaplatit předem. Získají tak slevu na příspěvku do fondu oprav po dobu splácení úvěru. Pokud by byl úvěr čerpán 10 let, tak předpokládaná sleva by byla 500 Kč na měsíc.

Refinancování úvěru

Refinancování stávajícího úvěru není vzhledem ke končící splatnosti výhodné. ČSOB navrhuje doplatit stávající úvěr k prosinci 2022 a druhou fázi rekonstrukce hradit novým úvěrem. Tento způsob nám umožní po doplacení stávajícího úvěru zvýšit splátku nového úvěru a rychleji ho doplatit.

Co dělat když budu v karanténě během rekonstrukce?

Výbor pro tyto případy zvažuje možnost zakoupení dvou kusů chemických toalet, které budou pro tyto případy zapůjčeny do bytů. Po ukončení prací budou chemické toalety nabídnuty k prodeji.